tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888
tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888

Ada Kent Üniversitesi Olarak Gururluyuz.

Ada Kent Üniversitesi olarak gururluyuz.  6. Akademik yılımızda YÖDAK ve YÖK akreditasyonlarımız haricinde üçüncü kez (2021 – 2022 akademik yılı için) “İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı” akreditasyonunu alarak resmi web sayfalarında yer aldık.

Bununla beraber, “Times Higher Education – THE” ile kurulan iletişim, gerçekleştirilen “çevrimiçi” toplantılar, bilgi alış-verişi ve değerlendirme süreçlerine aktif katılımcı olarak yer almamız sebebi ile ilk kez bu sene THE Genç Üniversiteler ve Dünya Üniversiler sıralamasında “Reporter” olarak yer aldık.  Bizler için önemli bir aşamada Kuzey Kıbrıs’tan ilk üniversite olarak bu şekilde motive edici bir statü içerisinde yer almaktan dolayı gururluyuz.

*********

We are proud as Ada Kent University. In our 6th (sixth) academic year, apart from our YÖDAK and YÖK accreditations, we received the “Iranian Ministry of Science, Research and Technology” accreditation for the third time (for the 2021 – 2022 academic year) and took our place on their official web page.  In addition, we are included in THE Young Universities and World Universities ranking list as a “REPORTER”, which is used fort he first time this year, due to our active participation in the communication with “Times Higher Education – THE”, online meetings, information – exchange and evaluation processes.

As the firt university from Northern Cyprus at an important stage for us, we are proud to be included in such a motivating status.