tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888
tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888

Vpn Servisi

VPN Nedir ?

VPN, Internet gibi halka açık ağlar üzerinden güvenli bir şekilde kullanıcıların kendi kurum kaynaklarına erişmelerini sağlayan bir ağ teknolojisidir. AKÜ/VPN servisi üzerinden kurulan şifrelenmiş, sanal bağlantılar; yerleşke dışındayken de AKÜ/NET içerisinde kullanılabilen hizmetlere (Yazılım Sunucusuna Erişim, Lisanslı Programlara Erişim, Lisanslama, vb.) erişiminizi sağlar. Yerleşke dışındayken AKÜ/VPN servisini kullandığınızda bilgisayarınıza otomatik olarak bir AKÜ/NET IP adresi atanır. Bu IP adresi sizin sadece AKÜ/NET içerisinde verilen hizmetleri kullanabilmenizi sağlar.

AKÜ/VPN bağlantısını etkinleştirdiğinizde bilgisayarınız ile AKÜ/NET arasında şifrelenmiş bir tünel oluşturulur. Bu bağlantı her ne kadar AKÜVPN tarafından şifrelenmiş olsa da; internet ortamında uyulması gereken güvenlik prosedürlerine dikkat etmenizi öneririz (Güvenlik duvarı(firewall) kullanımı, anti virüs programının güncel olması vb.). VPN bağlantısı kurarken kullandığınız şifreleriniz, sadece size ait olması gereken şifrelerdir. Bu şifreleri kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir.

 

VPN Servisi İndirmek İçin Tıklayınız 

 

 

AKÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yerleşke dışından AKÜ/NET e güvenli erişimleri sağlamak amacıyla iki ayrı VPN hizmeti vermektedir. 

1-) Akademik VPN

Akademik VPN hizmeti bütün AKÜ akademik personelinin yararlanabileceği bir hizmettir. VPN hizmetinde kullanılacak kullanıcı adı ve şifre AKÜ Single Sign On sistemi dahilindedir. VPN kullanıcıları AKÜ/Mail hizmeti için kullandıkları kullanıcı adı ve şifreleri ile VPN hizmetinden de faydalanabilmektedirler. Bu hizmet SSL protokolü kullanılarak Cisco AnyConnect altyapısı üzerinden verilmektedir. Akademik VPN aynı anda 1000 kişiye kadar hizmet verebilmektedir. Akademik VPN kullanımı esnasında mensuplarımızın bütün internet erişimi AKÜ /NET üzerinden gerçekleşir. Bu nedenle dünyanın herhangi bir yerinden akademik veri tabanlarına, AKÜ kampüsleri içerisinden bağlandıkları gibi, erişim sağlayabilirler. Bu hizmetten sadece AKÜ akademik personeli yararlanabilir. Akademik-VPN hizmeti için herhangi bir başvuruya gerek yoktur. Kullanıcı isterse AKÜ Portal üzerinden kendisinin Akademik VPN hizmetini açıp/kapatabilir. Akademik VPN hizmetini kullanan bütün mensuplarımız VPN Kullanım Politikasını kabul etmiş sayılır.

2-) Öğrenci VPN
2022-2023 eğitim-öğretim yılı başlangıcında tüm AKÜ öğrencilerine VPN yetkisi tanımlanmıştır. Öğrencilerimiz VPN üzerinden bağlantı sağlayabilmektedir. Mezun öğrencilerimiz bu kapsama dahil değildir.

Öğrenci VPN hizmeti sadece AKÜ/NET’e erişim amacıyla kullanılabilir. Örneğin AKÜ’deki lisans sunucuları aracılığı ile çalıştırılabilecek yazılımlar uzaktan çalıştırılabilir. Bu hizmetten faydalanılması durumunda sadece AKÜ/NET’e giden veriler VPN tüneli içerisinden aktarılır. Öğrenci VPN hizmeti ile akademik veri tabanlarına bağlanılamamaktadır. Kütüphane kaynakları ve akademik veri tabanlarını kampüs dışı erişimle kullanmak isteyen öğrencilerimizin, AKÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı sitesinin veritabanları sayfasında ilgili veritabanının kampüs dışı erişim adresini kullanmaları gerekmektedir. Öğrenci VPN hizmetini kullanan bütün mensuplarımız VPN Kullanım Politikasını kabul etmiş sayılır.