ArabicEnglishFrenchGermanPersianRussianTurkish
info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888
ArabicEnglishFrenchGermanPersianRussianTurkish
info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888

Muhasebe

MUHASEBE VE FİNANS BİRİMİ GÖREVİ

Üniversitenin yıllık bütçelerinin hazırlanması, elde edilen gelirlerden yapılan harcamaların muhasebesini sağlar.

Öğrencilerin eğitim ücretlerinin ve ödemelerinin takip ve kontrolünü yapar.

 

  • Ödemeler nasıl yapılar? –  Kredi kartı ile veya İş bankası hesaplarına yapıla bilir.
  • Ödeme yapılarken açıklama ne olmalı? –  Öğrenci Adı soyadı, öğrenci numarası açıklamada olmalı ve eğer öğrenci işlerinden bir evrak alınacaksa alınacak evrakın ismi de açıklamada yer almalıdır.
  • 2021-2022 döneminde taksit durumu nasıldır? – Taksit şeklinde eylül kayıt dnm ve şubat kayıt döneminde veya 4. Taksit şeklinde eylül kayıt dnm , kasım ayının ilk haftası, şubat kayıt dnm ve nisan ayının ilk haftası ödeme gerçekleşir.4 taksit ödeyecek öğrencilere %8 faiz uygulaması yapılır.
  • Geciken ödemelerde faiz uygulanır mı? – Evet taksit ödemede gecikme olursa yasal gecikme faizi olan %5 cezalı ödeme uygulanacaktır.
  • Yabancı statüsündeki öğrencilerin taksit durumu nasıldır? – Uluslararası statüdeki öğrenciler 2 taksit şeklinde veya peşin olarak ödeme yapa bilirler. Peşin ödemede sadece Dişçilik bölümü için indirim uygulanır. 2 taksit de 1. Taksit Eylül 2021 kayıt dönemi 2. Taksit Şubat 2022 kayıt dönemi şeklindedir.
  • Öğrencilerimiz, herhangi bir evrak almak istediklerinde önce öğrenci işlerine başvurmaları gerekir. Öğrenci işleri gerekli bilgiyi muhasebeye verecektir. Evrak için talep edilen ücret ödendikten sonra muhasebe öğrenci işlerine evrakın verile bilmesi için onay verecektir.
  • Öğrenci bilgi sistemi kullanımı nasıldır? – Eğer öğrencinin okula herhangi bire eğitim borcu varsa bilgi sistemini kullanmaz.
  • Geç kayıt yapılırsa cezai yaptırımı var mı? Evet vardır. Eğitim ücreti Türk Lirası üzerinden yapan öğrenciler için günlük 40 TL (max:280TL). Eğitim ücreti döviz üstünden olan öğrencilerde günlük 5 Euro (max:35 Euro) .
  • 2021-2022 Akademik Yılı’nda ilk kez kayıt yaptıracak olan ve halen öğrencimiz olarak eğitimine Ada Kent üniversitesinde devam eden öğrencilerimize, öğrenciliklerini ispatlayan belgelerle T.C. İş Bankası herhangi bir şubesine başvuru yapılırsa düşük faizli eğitim kredisinden fayda sağlama şansına sahip olacaktır.

Nazlı KIRCA

0548 829 88 88