tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888
tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888

Mütevelli Heyeti Başkanı

Sn. Talip Emiroğlu’ndan Mesaj

İnsanlar tarih boyunca enerjisini üretim ve askeri faaliyetlere harcamışlardır. Bugün teknoloji geldiği noktada bu iki fonksiyonu etkisi altına almaktadır. Dolayısıyla niteliksiz insan istihdamı da devre dışı kalmaktadır. 

Şöyle ki, insan istihdam edilen sanayi, tekstil, tıp, lojistik ve benzeri gibi pek çok alanda, her geçen gün robotlar daha etkin olmaktadır. Daha az insan gücüyle daha çok verim alınabilmektedir. Böyle olunca da insan istihdamı azalmaktadır. 

Askeri faaliyetlerde de aynı şekilde robot teknolojisinden yararlanma oranı hızla artmaktadır. Kılıç kalkanla savaşmak zaten çok eskilerde kalmıştı. Şimdilerde topla tüfekle savaşmak da tarihe karıştı. Birkaç bilişim subayı bütün askeri araçları, binlerce kilometre uzaktaki askeri üstten yönetebiliyor. İnsansız araçlar savaşıyor. 

Otonom ulaşım ve güvenlik araçları çağına doğru hızla ilerliyoruz. Kaptansız, tayfasız gemiler, sürücüsüz kamyonlar, otomobiller, pilotsuzu uçaklar çağı… 

Bu insansızlaşma çağında niteliksiz insan hem kendileri, hem aileleri, hem de ülkeler için büyük sorunlar yaratabileceklerdir. Bu yüzden nitelikli insan olmak için mücadele etmek zorundayız. Bunun yolu doğru bir kariyer planı yapabilmekten ve doğru eğitim almaktan geçmektedir. 

Robotlaşmayla işsizliğin artacağı bir dünyaya doğru gidildiği göz önüne alınırsa, meslek seçimi ve eğitimin niteliği daha da önem kazanıyor. 

İşte Ada Kent Üniversitesi’ndeki fakülte ve bölümler bu perspektifle kurgulanmaktadır. Yaratıcılık her zaman ön plandadır. Amacımız, kendi oyununu kurabilecek insanlar yetiştirmek ve destek olmaktır. Bunu yaparken herkesin etiğine saygılı olmak, her öğrencinin özünü koruyup evrenselleşmesini teşvik etmek önceliğimizdir. 

Çünkü globalizmin oluşturduğu ortak kültür, sahip çıkılmayan yerel kültürlerin belirginliğini zayıflatabilmekte, hatta tamamen silebilmektedir. Oysa her bölgenin kültürü, dünyamızın ayrı bir rengi, güzelliğidir. Bu yüzden önce öz korunmalı, sonra evrensel olunmalıdır. 

Avrupa Eğitim Grubu’nun uzun yıllara dayanan tecrübesiyle desteklenen Ada Kent Üniversitesi, başarılı geleceğe ulaşabileceğiniz en hızlı ve doğru tercih olarak sizleri bekliyor.

Dr. Talip EMİROĞLU

Mütevelli Heyeti Başkanı