tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888
tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888

S.S.S

Üniversitemiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa Şehrinde.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 2017 verilerine göre yaklaşık 90.000 öğrenci bulunmaktadır. Bir yönüyle eğitim adası olarak bilinen Kıbrıs’ta yaşam oldukça rahat ve güvenilirdir. Bazı kaynaklarda Kıbrıs’ın dünyanın en güvenilir, yaşam kalitesi yüksek yerlerden biri olduğuna dair yazılar bulunmaktadır. Bu güven dolu adada ayrıca bir çok ülkelerden gelen öğrencilerle tanışarak onların kültürlerini tanıma fırsatınız da olacaktır.

Öğrenci adayları için KKTC ve üniversitemizin bulunduğu şehir olan Gazimağusa ‘da hayat, Türkiye’deki diğer üniversite şehirlerinden pek bir farklılık göstermez. Adaya turist olarak gelen misafirlerle, öğrenci adaylarını ayırt etmek gerekir. Türkiye’deki büyük şehir üniversitelerinde okuyan bir öğrenci için gereken yaşam masrafları ile Gazimağusa’daki bir öğrencinin yaşam masraflarının birbirine yakın olduğu saptanmıştır.

Adaya ulaşım genelde hava yolu ile yapılmaktadır. Günümüzde Ercan Havalimanına Türkiye’den sefer yapan Hava yolu şirketleri bulunmaktadır. Doğrudan seferler yaklaşık olarak 10 büyük şehirden gerçekleşmektedir. Aktarmalı olarak yapılan sefer ise daha geniş bir ulaşım fırsatı sunmaktadır. Ücretler, sezon, rezervasyon süresi ve kişinin satınalma tarihine göre farklılık gösterir. Ancak bilindiği üzere birçok havayolu şirketi sunduğu promosyonlarla ulaşımı çok daha kolay ve ucuz hale getirmektedir. Bazı şehirlerimizden deniz yolu ulaşımıda sağlanmaktadır. Türkiye’nin herhangi bir ilinden başka bir iline ulaşmaktan farkı yoktur.

Burs kesintisi sadece disiplin suçu işlenmesi durumunda uygulanabilmektedir. Ders başarısızlık durumunda burs kesintisi uygulanmamaktadır.

Diplomalarımız YÖK ve YÖDAK’tan onaylıdır ve denkliği vardır. Türkiye’deki herhangi bir devlet veya vakıf üniversitesinden mezun olan öğrencinin elde ettiği haklardan farkı yoktur. Diplomamız aynı haklara sahiptir.

Yatay geçiş başvurusu için aşağıda belirtilen belgeleri tarafımıza mail yoluyla göndermeniz ya da elden teslim etmeniz gerekmektedir. Kabul durumu ve olası burs miktarı, siz başvuru belgelerini gönderdikten sonra Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda açıklanmaktadır. Başvuruda kullanılacak bütün evrakların güncel olması gerekmektedir.

  1. Nüfus cüzdanı veya pasaport fotokopisi
  2. ÖSYM sonuç belgesi ve yerleştirme belgesi
  3. Öğrenci Belgesi
  4. Akademik Transkript
  5. Başvurmak istediğiniz bölümün belirtildiği dilekçe
  6. Disiplin cezası almadığınıza dair belge
  7. Yatay geçiş yapmanıza engel bir durumun olmadığını belirten yazı.

KKTC çalışma kanununa göre, öğrencilere yarı zamanlı – part time öğrenci olarak haftada 20 saat çalışmalarına izin verilmektedir. Öğrenciler bunun için ilk olarak üniversiteye kaydolacak ve bir öğrenci belgesi alacaktır. Daha sonra öğrenci vizesi yanı sıra öğrencinin bir part time çalışma vizesi alması gerekmektedir. Part time vizesi iş veren yardımı ile yapılacaktır.

Çalışma bursu da dediğimiz bu bursun karşılığında belirli sayıdaki öğrencilerimiz, derslerini aksatmayacak şekilde üniversitenin ilgili birimlerinde görevlendirilebilirler.

Kayıt haftasını takiben oryantasyon ve karşılama ekibimiz sizi Ercan Havaalanı ve Girne Limanından veya Gazimağusa Limanından karşılayacaktır. Karşılama öncesi uçuş bilgilerinizi üniversitemiz web sitesindeki form üzerinden bildirmeniz gerekecektir. Formu Görmek İçin TIKLAYINIZ

Erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi kayıt belgeleri ile birlikte üniversiteye teslim edilir. Kayıt esnasında öğrencinin askerlikle bir ilişkisinin bulunmaması gerekmektedir.Kayıt tarihinden sonra sona erecek tecil işlemleri ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ilgilenir ve gerekli işlemler sağlanır.

YKS kayıtları sonrası mevcut kontenjanlarda kalan boşluklar için ÖSYM ek tercih kılavuzu yayınlar. Aday öğrenciler puanlarına göre tekrardan tercihte bulunurlar. Ek tercihler yapılırken lisans programlarında ÖSYS yerleşme puanı dengi veya üzerinde tercih yapılması gerekmektedir.

Kampüs bölgesinde haftanın 7 günü 24 saat görev yapan güvenlik görevlileri ve canlı kamera takibi ile Ada Kent Üniversitesi Kampüsü içerisinde öğrencilerimize huzurlu ve güvenli bir yaşam sunulmaktadır.

Banka hesap bilgilerine aday öğrenci sayfamızda yer alan link üzerinden ulaşabilirsiniz.  Tıklayınız

Kütüphane çalışma saatlerimizi linke tıklayarak görebililir ve kütüphane hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz.  TIKLAYINIZ.

Diplomalar, öğrencilerimizin bize vermiş olduğu adrese kargo yapılmaktadır.

Bu konuda size net bir bilgi veremeyiz. Bu durum muaf olduğunuz ders sayısına ve almanız gereken ders sayısına bağlıdır.

Üniversitemizin sabah 08.00 ile akşam 15.00 saatleri arasında Kampüs ile neredeyse tüm Gazimagusa içerisine ulaşan ücretsiz servisleri bulunmaktadır.

Öğrenciler tarafından kurulup yönetilen, kendi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ders dışı zamanlarını sosyal, kültürel ve sportif alanlarda aktiviteler ile değerlendirmelerini sağlayan bir çok öğrenci kulübü yıl boyunca aktif haldedir. Kulüpleri görmek için TIKLAYINIZ

KKTC’de öğrenim görecek öğrenciler ülkeye pasaportla giriş yapmak zorundadır. Bu nedenle öğrencilerin KKTC’ye gitmeden önce Türkiye’de pasaportlarını almaları gerekir.

Üniversitemizin tüm ön lisan, lisans, lisanüstü, meslek yüksek okulu, sürekli eğitim merkezi ve bunlarla sınırlı olmamak üzere eğitim-öğretim verilen tüm birimlerine yapılacak kayıt sırasında geçerli olmak üzere kurumumuz tarafından aday öğrenciden talep edilen belgelerin gerçeğe uygun, doğru, tam ve eksiksiz sunulması esastır. Aday öğrencinin ibraz ettiği belgelerden dolayı üniversitenin herhangi bir sorumluluğu olmayıp aday öğrenci ibraz ettiği belgelerin içeriğinin gerçeğe uygun ve doğru olduğunu aksi bir durumun tespiti halinde tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu bildiğini beyan kabul ve taahhüt eder.

Eğitim – Öğretimin ister kayıt ister ilgili programa dahil edilmesinden sonra hangi aşamasında olursa olsun aday öğrencinin kayıt olabilmek için kuruma muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge, sahte belge ibraz ettiğinin, eksik evrak sunduğunun, belge ve beyan arasında farklılığın, yanlış ve yanıltıcı beyanda bulunduğunun ,kasten yanlış beyanda bulunduğunun ve bilgi, belge gizlendiğinin ve devamla bu sayılanlar ile sınırlı olmamak üzere yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine göre suç oluşturabilecek ya da suça konu teşkil edecek evsafta bilgi ve belge sunmuş/gizlemiş olduğunun tespit edilmesi ve veya yetkili mercilerden öğrenilmesi halinde, ilgili öğrencinin yerleşmesi/ kaydı derhal silinir ve kişi hakkında kesinlikle yasal işlem uygulanması için ilgili kurum ve kuruluşlara ihbarda bulunur.