tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888
tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888

D U Y U R U

Kendisini gazeteci olarak tanımlayan bazı kişiler Ada Kent Üniversitesi hakkında asılsız iddialarda bulunmaktadır.
Gerçek gazetecilerin haber yapmadan önce, iddiaya maruz kalan kişilerin de görüşünü alarak adil olması gerektiği hepimizin malumudur.Oysa kimse bizlerden bilgi istememiştir.
Bilindiği gibi üniversitemiz yönetimi olarak, eski rektör Oytun Sözüdoğru ve uluslararası öğrenci ofisi memuru Zihni Öztürk’ün yabancı öğrenci ücretlerini çalarak zimmetine geçirdiklerini tespit etmiş ve polise bildirmiştik.Suçlarını itiraf etmişler ve bir süre tutuklu kaldıktan sonra mahkemeye çıkarılmak üzere serbest bırakılmışlardı.
40 yıllık eğitimci olan Dr.Talip Emiroğlu’nun başkanı olduğu Avrupa Eğitim Vakfı tarafından desteklenen üniversitemiz ilk olarak öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğimizi duyurmuş ve eğitimin eksiksiz devam etmesini sağlamayı öncelik edinmişti.

Bu süreç içerisinde, web sayfamızda ve kabul mektuplarımızda okul ücretlerinin üniversitenin banka hesabına yatırılması gerektiği belirtilmesine rağmen, ücreti okul dışında ve okul içerisinde rektöre ve suç ortağına elden veren yabancı öğrencilerin ödedikleri miktarı tekrar almayacağımızı duyurduk.Üniversitemizin açıkladığı resmi ücreti ile eski rektörün elden aldığı daha düşük ücret arasındaki farkı talep ettik.Bu miktar 300 ile 1000 dolar arasında değişmektedir.Bazı öğrencilerimiz bu miktarı da ödemek istemediler.
Bu kez 2024-25 eğitim yılı ücretlerini şimdiden yüzde 25 indirimli ödeme alternatifi getirdik.Erken kayıt yaptıran öğrenciden bu yılın söz konusu fark ücreti alınmayacak dedik.
Görüldüğü gibi okul idaresi öğrencilerimize her türlü kolaylığı sağlamıştır.
İddia edildiği gibi TC ve KKTC’li öğrencilerimizin ücretlerinde sorun olmamıştır.Çünkü onlar okul banka hesaplarına ödeme yapmıştır.

Ada Kent Üniversitesi 2015-16 yıllarında Avrupa Eğitim Vakfı Başkanı Dr.Talip Emiroğlu tarafından 25 milyon dolar harcanarak, Mağusa’nın merkezinde tam donanımlı bir yerleşke yapılarak kurulmuştur.Para kaynağı ve akışları maliyenin de bilgisi dahilinde banka üzerinden yapılmıştır.
40 yıllık bir eğitim birikimi üzerine yapılan bu yatırım KKTC yükseköğretimi için çok değerlidir.
Bu kurumla ilgili konuşmak ve yorum yapmak isteyenlerin önce kurumumuzu ziyaret etmesi veya telefonla bilgi edinmesi daha etik olacağı kanaatindeyiz.
Biz Avrupa Eğitim Vakfı olarak bir Türk yurdu olan KKTC’mize inanıyoruz,Kıbrıs Türklerini seviyoruz.Buraya katkı sağlamaya çalışıyoruz.Bunun bir göstergesi olarak,bu yıl ,Lefkoşa’da ücretsiz hizmet veren Hacı Güllü Emiroğlu Kız Öğrenci Yurdu yaptığımızı hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla.
Ada Kent Üniversitesi
Mütevelli Heyeti