tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888
tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888

Teli̇f Haklari Poli̇ti̇kasi

TELİF HAKLARI POLİTİKASI

   

Kütüphane koleksiyonunda bulunan tüm bilgi kaynaklarının kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine tabidir. Bu Kanun, telifli eserlerin telif hakkı sahipleri dışında kullanımını sınırlar. İzinsiz kopyalama veya telifli eserlerin çoğaltılması, telif hakkı sahibinin veya bağlı hak sahiplerinin yasal haklarını ihlal etmek anlamına gelir.

Ada KENT Üniversitesi, üniversitede ders kitapları dahil hiçbir eserin aslının ya da kopyasının Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu sınırları dışında, herhangi bir şekil veya yöntemle çoğaltılmaması veya çoğaltılmışlarının kullanılmamasını bir davranış kuralı olarak kabul eder.

 

Buna göre kütüphanemiz, yazar ve yayıncıların telif haklarını korumayı ve saklamayı desteklemektedir. Bu duruma aykırı durumdaki belge ve dokümanları bünyesine katmamaktadır. Yayıncılar ile yaptığı lisans anlaşmalarında telif hakkı bulunan tüm dokümanların belirtilen yüzdelik oranı ile çıktıya dönüştürülmesine büyük özen göstermektedir. Veri tabanı telif haklarına uyulmadığı durumlarda mevcut erişimin kesilebileceğini de araştırmacılarına duyurur.