tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888
tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888

Sanat Danışmanı

YÜCEL ÖNER

1962 Giresun/Bulancak doğumlu.İlkokul,orta,lise öğrenimini Bulancakta tamamladı.Ankara Gazi eğitim üniversitesi müzik bölümünde okudu.Bulancak Halk eğitim merkezi ve Giresun musiki cemiyetinde müzik eğitmenliği yaptı. 1987yılında Ankara Radyosu Trt Türk halk müziği ses sanatcılığı sınavını kazandı.Trt de 1989 yılında “Günaydın kuşağı” proğramını sundu.İstanbulda müzik stüdyosu kurdu ,bir çok sanatçıya aranjörlük ve yönetmenlik yaptı.Bestelerini ,Ahmet kaya,Burhan Çaçan,Emrah,Songül Karlı,Ebru Gündeş,HakanPeker,Zafer Peker,Ceylan,Yağız,Mustafa Topaloğlu gibi bir çok ünlü okudu.

1987 de ilk Albümü olan “Gözümde tütüyorsun” isimli Kasetini yaptı büyük ilgi gördü.1990 yılında “Oy tombulum tombulum “isimli albümünü çıkardı 3.500.000 gibi müthiş bir satış tirajı yakaladı.Arkasından “Yalan”isimli albümü ile gönüllere taht kurdu.
Yine “Fıstık gibisin”Albümü ile ismini pekiştirdi.
Takip eden çalışması “Hasat zamanı” albümü ile Türkiyenin aranan Türk halk müziği sanatcılarının arasına girdi.

Arkasından memleketi olan Giresuna ait 20 türkülük kültür albümünü hem cd hem vsd olarak dinleyenlerine sundu.Büyük ilgi gördü.Bu çalışmasının gelirini Bursa Giresunlular derneğinin kültür evinin yapımına bağışladı.

Takip eden çalışmaları:
-Al basma,
-Eyvanına vardım.
-Tomurcuk
-Karadeniz türküleri
İsimli albümlerdir.
Karadeniz türküleri Albümünde ilk olarak “Oy Asiye” türküsünü okumuş ve Türkiyeye sevdirmiştir.
Yurt dışı ,yurt içi Türk halk müziği adına bir çok kültür konserleri vermiştir.Almanyada Neşet Ertaş usta ile 1979-80-81 yıllarında 3 yıl birlikte konserler verdi.
2019 yılından itibaren Türkiyedeki unutulmaya yüz tutmuş bilinmeyen ,duyulmamış türküleri il il dolaşarak,araştırıp gün yüzüne çıkarmak amacıyla ,türkünün kaynak kişisi ile birlikte kaynağında türküyü icra edip kayıt alarak Trt müzik kanalında “Derleyen Yücel Öner”İsimli kültür proğramı ile Türk halk müziği adına hizmet vermektedir.Bu türküleri Trt repertuarına kazandırmaktadır.Ana sazı Bağlama olmak üzere vurmalı çalgıların tümünü icra etmektedir.Ses ve saz sanatcısı olarak Müzik çalışmalarına devam etmektedir.