tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888
tren info@adakent.edu.tr +90 (548) 829 8888

Gazi̇mağusa

GAZİMAĞUSA

Gazimağusa ya da Mağusa Yunancada Ammochostos, Latincede Famagusta, Kıbrıs adasında bir liman kentidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa ilçesinin yönetim merkezidir. 2011 nüfus sayımına göre kent, 69.741 kişilik nüfusa sahiptir. Şehirde üç uluslararası üniversite bulunmaktadır. 

Mağusa kumsalları dünyanın en iyi bilinen plajları arasındadır. Şehirde her yıl düzenli olarak Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali yapılmaktadır.

Şehir ilk olarak MÖ 3. yüzyılda I. Ptoleme tarafından “Arsinoe” adıyla kurulmuştur. M.S. 647/648 yıllarında Salamis’in Araplar tarafından yağmalanması sonucu şehre buradan gelen göçmenler yerleşmiştir. 1291 yılında Haçlı Seferleri sırasında Akka şehri alınınca oradan göç edenler de şehre yerleşmiştir. Halkla birlikte tüccarların da gelmesi sonucu şehir zenginleşip önem kazanmış ve limanı sayesinde bir ticaret merkezi konumuna gelmiştir. Lüzinyanlar döneminde Kudüs’ü de yöneten Lüzinyan kralları 1372’ye kadar Mağusa’daki St. Nikolas Katedrali’nde taç giymiştir. 1372’de Cenevizliler şehri ele geçirmiş; şehir, yapılan anlaşma gereği 1469’a kadar Ceneviz yönetiminde kalmış ve daha sonra Lüzinyanlara geri verilmiştir. Ceneviz döneminde bir askeri bölge olarak kullanılan şehir, ticaret merkezi olma özelliğini yitirmiştir. 

Türklere kadar Roma ve Doğu Roma imparatorluklarının, Latinlerin ve Venediklilerin elinde kalan Mağusa Kalesi, II. Selim’in Kıbrıs Seferi sırasında 6 Ağustos 1571’de Türkler tarafından fethedilmiştir. 1878’e kadar Türk yönetiminde kalan kale, Kıbrıs ile birlikte 1878 yılında İngiliz idaresine bırakılmıştır. 

Mağusa, tarihinden ve coğrafi konumundan da görülebileceği gibi üniversite yaşamına çok uygun imkân ve olanaklar sağlamaktadır. Gerçek anlamda bir kent üniversitesi olan Ada Kent Üniversitesi, bu tarihi ve coğrafi zenginliği bir eğitim ve yaşam zenginliğine dönüştürmeyi hedeflemektedir.

Gazimağusa Kısa Tanıtım Videosu