Birimler

Kütüphane

 

 

Üniversite Kütüphaneleri, eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek, personel, öğrenci ve öğretim elemanlarının akademik program ve bilimsel araştırmalarından doğan bilgi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulurlar. 

Kıbrıs Ada Kent Üniversitesi Kütüphanesi,   2016  yılında Üniversitenin ana kampüsünde faaliyete başlamıştır. Binanın 3. katında  730 m²lik bir  alanda,  120  kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Kütüphanenin orta kısmına yerleştirilmiş  804 adet raf ve 48 bölmeli kitaplık bulunmaktadır.  Ayrıca Kütüphane girişinde bulunan 40 kişilik emanet dolabı da kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. 

AKÜ Kütüphanesi’nde,  AACR2 (Anglo-American Cataloging Rules) kataloglama kuralları ile LC (Library of Congress) sınıflama sistemi uygulanmaktadır. Raf düzeni,  bu sınıflama sistemine göre açık raf sistemidir. Verilen bu hizmetlerde AKÜ Kütüphanesi, uluslararası standartlara göre  kullanıcılarına hizmet vermeyi, araştırmacılarının kolaylıkla aradıkları yayınlara ulaşabilmelerini  amaçlamaktadır.