Ada Kent Hakkında

S.S.S

Kayıt işlemlerini online yapabilirmiyim?
Online kayıt ve online ödeme işlemlerini web sitemiz üzerinden yapma imkanı bulunmaktadır. Adakent.edu.tr sitesi üzerinden TC Aday sayfasına tıklayarak Online kaydınızı yapabilirsiniz. Gerekli evrakları ekleyerek , kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. Ayrıca Çağrı merkezimiz üzerinden de kayıt için 24 saat sizlere hizmet verecektir.

Burslar ve özel indirimler hakkında bilgi verir misiniz?
Burs ve özel indirimler hakkında bilgi için lütfen web sayfamızdan Burslar bölümünü ziyaret ediniz.

Kayıt ücreti ödemesini nasıl yapabilirim?
Kayıt harcı ödemeleri Peşin olup, anlaşmalı Bankalarımızdan İş Bankası -Mağusa Şubesi TR06 0006 4000 0016 8200 4897 51 Iban hesaplarına Öğrenci adı Soyadı ve Bölümü belirtilerek yapılabilir. Aynı zamanda adakent.edu.tr web sayfamız üzerinden online ödeme seçeneği de bulunmaktadır. (İş Bankası Kredi kartlarına aylık % 2 vade farklı ile 5 taksit imkanı bulunmaktadır.) disi kullanma imkanımız da bulunmaktadır..


Hangi şartlarda burslar kesiliyor?
Öğrencinin herhangi bir disiplin suçu işlemesi ve okul projelerine katılmaması sonucu bursları kesilmektedir.


KKTC’de hayat pahalı mı?
Öğrenci adayları için KKTC ve üniversitemizin bulunduğu şehir olan Mağusa 'da hayat, Türkiye’deki diğer üniversite şehirlerinden pek bir farklılık göstermez. Adaya turist olarak gelen misafirlerle, öğrenci adaylarını ayırt etmek gerekir. Türkiye’deki büyük şehir üniversitelerinde okuyan bir öğrenci için gereken yaşam masrafları ile Mağusa ’daki bir öğrencinin yaşam masraflarının birbirine yakın olduğu saptanmıştır.


Mağusa nasıl bir yerdir. Daha önce hiç duymadık.
Mağusa KKTC nin Kuzey Doğusunda yeralmaktadır. Muhteşem Altın Kumsalları ile bilinmektedir. Akdeniz İkliminin yaşandığı Mağusada Yazlar Sıcak , Kışlar ise , Ilıman ve yağışlı geçmektedir. Bölgede 28.000 tane öğrenci bulunmaktadır. Yoğun olarak yabancı Tursitin geldiği bir Noktadır. Mağusada Eğitim alanları ve Turizm ile tanınmış bir şehirdir. Şehrin Nüfusu : 60- 65.000 kişi arasında değişmektedir. Yaz aylarında bu sayı 100.bin kişiye kadar çıkmaktadır.


Diplomanız YÖK’ten denkliği varmı?
Diplomalarımız YÖK ve YÖDAK tarafından onaylıdır.


Adaya ulaşmak kolay mı? Ulaşım pahalı mı?
Adaya ulaşım genelde hava yolu ile yapılmaktadır. Günümüzde Ercan hava alanına Türkiye’den sefer yapan Hava yolu şirketleri bulunmaktadır. Doğudan seferler yaklaşık olarak 10 büyük şehirden gerçekleşmektedir. Aktarmalı olarak yapılan sefer ise daha geniş bir ulaşım fırsatı sunmaktadır. Ücretler, sezon, rezervasyon süresi ve kişinin öğrenci olup olmadığına göre farklılık gösterir. Ancak bilindiği üzere birçok havayolu şirketi sunduğu promosyonlarla ulaşımı çok daha kolay ve ucuz hale getirmektedir. Bazı şehirlerimizden deniz yolu ulaşımı da sağlanmaktadır.


Yurt imkanlarınız hakkında bilgi verir misiniz?
ADA KENT Üniversitesi'nde, öğrencilerinin ihtiyaçlarına göre uygun fiyat ve koşullarda yurt olanakları sunmaktadır. 2 farklı yurt seçeneği ile öğrencilere ev ortamının sıcaklığını hissettirecek her türlü olanak sağlanmaktadır. Ayrıca web sitemiz üzerinden yurt imkânları linkine tıklayarak, detaylı bilgiyi alabilirsiniz. Yurt Ücretleri Yıllık 11.000 TL olup, 5.500 TL dönemlik olarak ücretler tahsil edilmektedir.


Üniversitenizde yabancı öğrenci var mı?
Ada Kent Üniversitesi'’nde yaklaşık olarak 25'i aşkın ayrı ülkeden öğrenci profili bulunmakta, bu da üniversiteye uluslararası bir kimlik vermektedir. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerle yine farklı ülkelerden gelen öğretim üyelerinin sentezi vizyonunuza zenginlik katmaktadır.


Okurken çalışabilir miyim?
KKTC çalışma kanununa göre, öğrencilere yarı zamanlı - part time öğrenci olarak haftada 20 saat çalışmalarına izin verilmektedir. Öğrenciler bunun için ilk olarak üniversiteye kaydolacak ve bir öğrenci belgesi alacaktır. Daha sonra öğrenci vizesi yanı sıra öğrencinin bir part time çalışma vizesi alması gerekmektedir. Part time vizesi iş veren yardımı ile yapılacaktır. İş veren ve çalışma İzni Ofisi arasında öğrenci lehine bir anlaşma imzalanacaktır.


Üniversitede çalışma imkanı var mıdır?
Çalışma bursu da dediğimiz bu bursun karşılığında belirli sayıdaki öğrencilerimiz, derslerini aksatmayacak şekilde üniversitenin ilgili birimlerinde görevlendirilirler.


Bölüm değişikliği veya başka üniversitelere yatay geçiş yapabilir miyim?
Üniversitemiz direk YÖK’e bağlı bir yüksek öğrenim kurumu olduğu için, YÖK kuralları çerçevesinde öğrenciler bölüm değişikliği ve yatay geçiş işlemleri yapabilmektedir.


Tercihte bulunabilmem için gerekli olan baraj puanı kaçtır?
ÖSYM'den öğrenci alımımızın ilk yılı olduğundan dolayı belirli bir taban puanımız bulunmamaktadır. Fakülteler için LYS'den barajı geçen her aday tercih yapabilmektedir. Ön lisans bölümlerimiz için de YGS barajını aşan her öğrenci bölümlerimizi tercih edebilmektedir.


Minimum yerleştirme puanı hakkında bilgi verebilir misiniz?
LYS’den 180 baraj puanını geçmeniz halinde fakültelerimiz için tercih yapabilmektesiniz. ÖSYM tarafından tercih kullanma hakkına sahip olabilirsiniz ve bu şekilde ilgili bölüme yerleşme prosedürü izleyebilirsiniz.
(TC Uyruklu öğrencilerden istenen belgeler )
1. İçinde bulunduğu akademik yıla ait ÖSYM sonuç belgesi,
2. Lise diplomasının aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,
3. Nüfus cüzdanının 2 adet örneği.
4. 6 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf.
5. 1997 doğumlu ya da daha büyük yaştaki erkek adayların ilgili askerlik şubesinden alacakları “bir fakülte ya da yüksek okula kayıt olmasında askerlikçe hiçbir sakınca olmadığına” dair belge.
6. İçinde bulunulan akademik yıl için gerekli eğitim ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontu.
7. TC Sağlık Bakanlığı’na bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınan ve tüberküloz için akciğer endoskopisi veya akciğer grafiği ile HIV tetkiklerini içeren sağlık raporu.


KKTC’ye geldiğim zaman üniversiteye nasıl ulaşabilirim?
Kayıt haftasını takiben oryantasyon ve hoş geldin ekibimiz sizi Ercan havaalanı ve Girne limanından özel servislerimiz ile karşılar. Lütfen karşılama için aday web sayfasından transfer formunu doldurunuz.


Devam zorunluluğu var mı?
YÖK kuralları gereği tüm bölümlerimizde %70 devam zorunluluğu bulunmaktadır. Öğrenci odaklı eğitimimiz ile derslere devam akademik başarıyı ayrıca arttırmaktadır.


Kayıt yaptırmamız halinde Türkiye’ye yatay geçiş yapabilir miyiz?
Kabul koşulları yerine getirildiği takdirde ÖSYM kılavuzunda yer alan üniversitelere yatay geçiş yapma hakkınız mevcuttur. Eğitim bursu olan öğrenciler yatay geçiş yapmaları halinde eğitim aldıkları geçmiş döneme ait ücretleri burssuz olarak geri ödemezler.


KKTC’de sağlık ile ilgili bir ihtiyacımız olur ise, sağlık sigortası var mı?
ADA KENT Ünv. ’ne kayıtlı olan her öğrenciye, kayıt işlemleri ile birlikte sağlık sigortası yapılmaktadır. KKTC Devlet hastanelerinde ayakta ve yatılı ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Askerlik işlemleri üniversite tarafından yapılıyor mu?
1997 ve öncesi doğumlu erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi kayıt belgeleri ile birlikte üniversiteye teslim edilir. Kayıt esnasında öğrencinin askerlikle bir ilişkisinin bulunmaması gerekmektedir. Kayıt tarihinden sonra sona erecek tecil işlemleri ile Kayıt Kabul Müdürlüğü ilgilenir ve gerekli işlemler sağlanır.


İngilizce Hazırlık eğitimi zorunlu mu?
Türkçe bölümlerimiz için İngilizce hazırlık eğitimi bulunmamaktadır.


Fakülte ve meslek yüksekokulu programlarının eğitim süreleri ne kadardır?
Diş Hekimliği Fakültemiz 5 yıl, Diğer fakültelerimiz 4 yıl ve meslek yüksekokulu programlarımızın ise 2 yıl eğitim süresi bulunmaktadır.


Ek Tercihler nasıl yapılıyor?
LYS kayıtları sonrası mevcut kontenjanlarda kalan boş kontenjanlar için ÖSYM ek tercih kılavuzu yayınlar. Aday öğrenciler puanlarına göre tekrardan tercihte bulunurlar. Ek tercihler yapılırken lisans programlarında ÖSYS yerleşme puanı dengi veya üzerinde tercih yapılması gerekmektedir.


Özel öğrenci kayıt koşullarınız hakkında bilgi alabilir miyim?
Herhangi bir sebepten dolayı sınava giremeyen veya baraj puanı geçemeyen aday öğrencilerimiz “Özel Öğrenci” statüsünde Hazırlık Okulumuza kayıt yapabilmektedirler. Bir yılın sonunda ÖSYM tarafından üniversitemize yerleşmeniz durumunda fakülte eğitiminize devam edebilirsiniz.


Üniversite kampüs ortamı güvenli midir?
ADA KENT Ünv. öğrencilerine güvenli bir kampüs hayatı sunmak çok önemlidir. Kampüs bölgesin de haftanın 7 günü 24 saat görev yapan güvenlik görevlileri ve kamera takibi ile ADA KENT Kampüsü içerisinde öğrencilerimize huzurlu ve güvenli bir yaşam sunulmaktadır.


Öğrencilere yönelik etkinlikler nelerdir?
ADA Kent Üniversitesi öğrencilerin akademik yönden gelişimlerinin yanında kişisel, kültürel ve sosyal gelişimlerine de önem vermektedir. Özellikle Sürekli Eğitim Merkezi çalışmalarıyla mezun olduğunuzda geçerli bir çok sertifikalı eğitimle özgeçmişinizi güçlendirebileceksiniz. Aynı zamanda Kampüs içinde Kapalı spor salonlarımızla dilediğiniz sporu özgürce yapma imkanına sahipsiniz.


Öğrenci kulüp etkinlikleriniz var mı?
Öğrenciler tarafından kurulup yönetilen, kendi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ders dışı zamanlarını sosyal, kültürel ve sportif alanlarda aktiviteler ile değerlendirmelerini sağlayan birçok öğrenci kulübü yıl boyunca aktif haldedir.


Pasaport ihtiyacı var mı?
KKTC’ye giriş ve çıkışlarda öğrenci belgesi yanlarında olmak koşulu ile nüfus cüzdanı ile işlem yapabilirler.


Kampüs Şehir Mrk. Uzak mı?
Kampüsümüz Şehir Merkezindedir. Şehir Merkezinin içinde AVM , CAFE, RES., SÜPER MARKET Vb. her türlü ihtiyacınızı karşılayacak , alanlar bulunmaktadır.