İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı

İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı

Lisans Programının Amacı

İngilizce dil ve öğretmenlik becerileri ve yeterlikleri gelişmiş; dil öğretimi alanında son yaklaşımlar bazında gerekli donanımı edinmiş, dilbilim konularına, İngiliz ve Amerikan Edebiyatı’na hakim, araştırma yapmayı ve kendini geliştirmeyi bilen öğretmenler yetiştirilmesi amaçlanıyor. 

Mezun Olma Koşulları

İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun olabilmek için; 136 ders saati teorik, 11 ders saati laboratuvar, 19 ders saati uygulama olmak üzere toplam 166 ders saati eğitim-öğretim faaliyetinde bulunulması ve 2 dönem staj yapılması gerekiyor. Her bir öğrenci, İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun olabilmek için asgari 242 AKTS değerinde ders almak zorundadır.

Staj

Öğrencilerin MEB’e bağlı resmi ve özel eğitim ve öğretim kurumlarında öğretmenlik uygulaması yapmaları zorunludur.
Programdan mezun olanlar her düzeyde, devlet ve özel eğitim kurumları bünyesindeki okullarda İngilizce öğretmeni olarak çalışabilir, vakıf ve devlet üniversitelerinde İngilizce okutmanı olarak görev alabilirler. Ayrıca, İngilizce öğretimi alanında, müfredat uzmanı,öğretim materyalleri geliştirme uzmanı ve ölçme ve değerlendirme uzmanı olarak çalışabilecekleri gibi tercümanlık, halkla ilişkiler, insan kaynakları ve bankacılık gibi farklı sektörlerde de iş bulabilirler.