Gazimağusa'da Öğrenci Olmak

  • ercantekin
  • -
  • 12.4.2017

Gazimağusa

Gazimağusa 110 farklı ülkeden öğrencinin bulunduğu, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir kenttir.

Gazimağusa’nın tarihi Kaleiçi otantik bir hava oluşturmaktadır. Öğrencilerin, en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Kaleiçi’nde eğlence yerleri, kültür ve sanat etkinlik olanakları mevcuttur. Ayrıca şehir merkezi Gazimağusa hayatına renk katmaktadır.

Deniz sporları için geniş olanaklar sunan Gazimağusa ayrıca kara sporları için de yeterli imkânları barındırmaktadır.

Zengin, dinamik ve güvenli bir kent yaşamı sunan Gazimağusa, Akdeniz’in kalbinde deniz ve doğayla iç içe öğrencilerin tüm enerjilerini kendilerini gerçekleştirmek için kullanabilecekleri bir üniversite yaşamı vaat etmektedir.

Şehir ilk olarak MÖ 3. yüzyılda I. Ptoleme tarafından "Arsinoe" adıyla kurulmuştur. MS 647/648 yıllarında Salamis'in Araplar tarafından yağmalanması sonucu şehre buradan gelen göçmenler yerleşti. 1291 yılında Haçlı Seferleri sırasında Akka alınınca oradan göç edenler şehre yerleşti. Halkla birlikte tüccarların da gelmesi sonucu şehir zenginleşip önem kazandı ve Gazimağusa Limanı sayesinde bir ticaret merkezi konumuna geldi. Lüzinyanlar döneminde Kudüs'ü de yöneten Lüzinyan kralları 1372'ye kadar Gazimağusa'daki St. Nikolas Katedrali'nde taç giydi. Bu dönemde şehirde pek çok kilise inşa edildi. 1372'de Cenevizliler şehri ele geçirmiş, şehir yapılan anlaşma gereği 1469'a kadar Ceneviz yönetiminde kalmış ve daha sonra Lüzinyanlara geri verilmiştir. Ceneviz döneminde bir askeri bölge olarak kullanılan şehir ticaret merkezi olma özelliğini yitirmiştir.

Türklere kadar Roma ve Doğu Roma İmparatorluklarının, Latinlerin ve Venediklilerin eline geçen kale II. Selim dönemindeki 1566-1574 Kıbrıs Seferi sırasında 6 Ağustos 1571'de Türk birlikleri tarafından fethedildi. 1878'e dek Türk yönetiminde kalan kale, Kıbrıs ile birlikte 1878 yılında İngiliz idaresine bırakıldı.

1960 yılında bağımsızlığını kazanan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin önemli turizm beldelerinden biri haline gelen Mağusa, 1974'te Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk birliklerince ele geçirildi. Kent, 1975 yılında ilan edilen Kıbrıs Türk Federe Devleti ve 1983'te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin önemli liman, turizm ve üniversite eğitimi merkezlerinden biri haline geldi.

İlgili Fotoğraf & Görseller

Mağusada Öğrenci Olmak Mağusada Öğrenci Olmak Mağusada Öğrenci Olmak Mağusada Öğrenci Olmak Mağusada Öğrenci Olmak Mağusada Öğrenci Olmak Mağusada Öğrenci Olmak Mağusada Öğrenci Olmak Mağusada Öğrenci Olmak