"Avrupa ülkelerinde ve dünyanın diğer ülkelerinde çifte vatandaşlığı bulunan tüm öğrenciler, fakültemize kayıt yaptırabilir, eğitim dili olarak Türkçe veya İngilizce tercihi bulunmaktadır."

Fakülte Hakkında

SAYGIN BİR MESLEK İÇİN SİZLERİ ARAMIZDA GÖRMEK İSTİYORUZ
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulan Diş Hekimliği Fakülte’mizin hedefi kısa zamanda sizlerle birlikte diğer diş hekimliği fakülteleri içinde ilk sıralara yerleşmektir. 2018-2019 Öğretim yılında Türkiye çapında Yüksek Öğretim Kurumu denkliğini almış, ulusal ve uluslararası alanda yetkin ve yeterli diş hekimliği eğitimi verebilecek bir fakülteye davetlisiniz.

GÜVENLİ VE ÖZGÜR BİR ÜNİVERSİTE ORTAMI
Kıbrıs Ada Kent Üniversitesi güvenli ve özgür eğitim ortamı ile sizleri bekliyor. Üniversitemizin barınma ve sosyal imkanlarıyla kendi evinizde hissedeceğiniz bir eğitim hayatına artık çok yakınsınız.

KALABALIK SINIF VE LABORATUVAR ORTAMLARINI UNUTUN
İdealist öğretim üyelerimiz, ideal sayıda öğrenci ve öğrenci sayısına göre tasarlanmış derslik ve laboratuvarlar sizi bekliyor.

MÜFREDATIMIZI ÖĞRENCİ ODAKLI OLARAK HAZIRLADIK
Müfredatımız; 2016 yılında YÖK tarafından kabul edilen ve diş hekimliği eğitiminin temelini belirleyen Diş Hekimliği Ulusal Çekirdek Eğitim Programı (DUÇEP) ilkelerine uygun olarak hazırlanmıştır.

Ayrıca Avrupa Diş Hekimliği Eğitimi Birliği (ADEE) ve Amerikan Diş Hekimliği Birliği(ADA) tarafından belirlenen esaslara da uygundur.

Böylece dünyanın her köşesinde diş hekimliği mesleğini icra etmeye hazır, güncel gelişmelere hakim ve mesleğini en iyi şekilde gerçekleştirecek diş hekimleri yetiştirmek üzere yola çıktık.

DİŞ HEKİMİ OLARAK DÜZENLİ BiR HAYAT SİZİ BEKLİYOR
Diş hekimleri; hastalarla, uzmanlık öğrencileriyle, diğer hastane / muayenehane personeliyle, diş teknisyenleriyle ve diğer meslektaşlarıyla iletişim içinde olurlar.

UZMAN DİŞ HEKİMİ NEDİR, NASIL OLUNUR?
Diş Hekimliğinin 8 uzmanlık alanı vardır:
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi
Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi
Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) Endodonti
Ortodonti
Periodontoloji
Protetik Diş Tedavisi
Restoratif Diş Tedavisi
Mezun olduktan sonra uzman diş hekimi olmak isteyenler, Türkiye’de ÖSYM tarafından yapılan Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı”na (DUS) girerek seçtikleri uzmanlık alanında uzmanlık eğitimi alabilirler.

ÜNİVERSİTE TERCİHİNİZ SADECE ÖĞRENCİLİĞİNİZİN DEĞİL HAYATINIZIN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜN TERCİHİ
İşsizliğin giderek büyüyen bir sorun olduğu dünyada, Diş hekimliği her geçen gün yeni meslektaşlara ihtiyaç duyduğumuz bir kariyerdir. Türkiye’de, 100.000 kişiye düşen diş hekimi sayısında AB ortalamasının yakalanabilmesi için 26.000 diş hekimine daha ihtiyaç duyuluyor. Bu açığı kapatmak amacıyla Sağlık Bakanlığı’nca diş hekimi istihdamı 2006-2012’de yüzde 55 artırıldı ve artırılmaya da devam ediliyor.

Türkiye genelinde diş hekimlerinin
%59’u özel muayenehanelerde, %26’sı Sağlık Bakanlığı’na bağlı merkezlerde, %12’si diş hekimliği fakültelerinde, %3’ü ise diğer kurumlarda çalışmaktadır. Program mezunları ayrıca, uzmanlık eğitimi görüp üniversitelerde görev alabilirler.

Diş hekimliği tıbbın önemli bir dalı olup, hem genel sağlığın korunmasında hem de yüz estetiğinin geliştirilmesinde etkili olan bir hekimlik dalıdır. Diş hekimliği eğitiminde teorik bilgi kadar becerilerin geliştirilmesi ve hekim adayına gerçekleştireceği tedavilerde estetik bakış açısının kazandırılması amaçlanmaktadır. 2018-2019 öğretim yılında YÖK denkliğini almış olan Kıbrıs Ada Kent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakülte’miz modern teknolojinin son gelişmelerini bünyesinde barındıran bir eğitim ve tedavi kurumu olma noktasında önemli adımlar atmıştır.

Kliniğimiz kısa sürede halkımızın güven duyacağı ve rağbet edeceği bir ağız ve diş sağlığı merkezine dönüşerek sağlıkta kalitenin arttırılmasını amaçlamaktadır. Fakültemizde “Yaşam Boyu Eğitim” odaklı diş hekimliği eğitimi verilmektedir. Bu modelde bireyin doğumundan ölümüne kadar geçen süreçte diş hekimliğini ilgilendiren konular sistemli bir şekilde incelenmektedir. Eğitim modelimiz Avrupa Diş Hekimliği Eğitimi Birliği’nin (ADEE) önerdiği ve Avrupa Birliği Ülkeleri’nde uygulanmakta olan koşulları yerine getirmektedir. Bu yeni eğitim modelinin en önemli amacı öğrencilerimize araştırma ve kendi kendine öğrenme yeteneği kazandırmak ve yıl içi çalışma etkinliğini arttırmaktır.

© 2018 Ada KENT Üniversitesi - Tüm Hakları Saklıdır.